Information about the breed/Informace o plemeni

 

Země původu: U.S.A.

Určení: saňový pes.

Klasifikace: Skupina 5 - špicové a primitivní plemena, podskupina 1 - severští saňoví psi bez zkoušek z výkonu.

Vzhled:

Je to silný pes s hlubokým hrudníkem a dobře osvaleným tělem, jeho postoj budí dojem síly a zároveň velké aktivity, držení těla je hrdé, hlava vztyčená a oči hledí zvědavě se zájmem. Hlava je široká, uši jsou trojúhelníkového tvaru a při vzbuzené pozornosti vzpřímené. Tlama je mohutná, od kořene k čenichu se jen lehce zužuje. Tlama není zvednutá ani dlouhá, ani příliš zkrácená. Srst je hustá s tvrdou krycí srstí dostatečné délky a s hustou podsadou. Malamuti mají různé zbarvení. Znaky na obličejové části hlavy jsou rozlišovacím znakem jedinců. Skládají se z kápě na hlavě, obličejová část je celá bílá nebo se znaky s pruhem nebo maskou. Ocas je dobře osrstěn, nesen nad hřbetem a připomíná vlající pero. Co se týče pohybu, malamut musí mít všechny fyzické předpoklady nezbytné pro výkon své práce saňového psa používaného pro přepravu těžkých nákladů v arktických podmínkách. Pohyb psa musí být tedy lehký, vyvážený, vydatný, neúnavný a naprosto efektivní.

Povaha:

Aljašský malamut patří mezi plemena nejstarších severských saňových psů a je jedním z nejvšestrannějších pracovních plemen, má vysokou míru adaptivní inteligence, přesto není plemenem pro každého, protože i když je malamut velmi přátelský a přítulný, zachovává si stále určitou nezávislost a samostatně se rozhoduje. Je odvážný, bázlivost a agresivita jsou vylučujícími vadami. Malamuti se uplatňují vzhledem ke své lásce k lidem jako výborní terapeutičtí pomocníci, lavinoví a záchranářští psi. Soutěží v agility, jejich doménou jsou sportovní aktivity typu dogtreking, canicross, skijöring, bikejöring, saňový sport a weight pulling. Mnoho majitelů má malamuta jen jako kamaráda na toulky přírodou. Malamut potřebuje stálý kontakt se svou smečkou, to jest se svým pánem a členy rodiny. Malamut je hotovým rezervoárem energie a potřebuje tedy nejen hodně pohybu venku, ale i dostatek fyzických a zejména psychických podnětů a zaměstnání, jinak se z něj může doma stát destruktivní živel. I když většina majitelů nepotřebuje mít psa se speciálním výcvikem, přesto se určitému stupni výcviku nevyhne. Každý pes a zejména tak mohutného plemene musí být ovladatelný a tedy je nutný alespoň základní výcvik poslušnosti. Musheři a ti, kteří se věnují saňovému sportu dávají přednost výcviku ve spřežení.

Zcela samozřejmě se aljaští malamuti uplatňují a předvádějí svou krásu, důstojnost a elegantní pohyb ve výstavních kruzích na všech typech výstav psů, kde jsou zařazeni dle pravidel FCI do skupiny č. 5.

Zdraví

 Prevence výskytu obvyklých infekčních onemocnění je běžně řešena dodržením vakcinačního harmonogramu a samozřejmostí je preventivní podávání preparátů proti vnějším i vnitřním parazitům. Populace malamutů, která je v klubu AMKČR používána k chovu je kontrolována na  genetické choroby jež se mohou u tohoto plemene vyskytovat. Zejména se jedná o dědičné oční vady s důrazem na PRA (progresivní atrofii sítnice) a HD (dysplazii kyčelního kloubu).