Aljašský malamut

Aljašský malamut je jedno z nejstarších plemen saňových psů. Je to velmi obdivované severské plemeno. Malamuti jsou mohutní pracovní psi, kteří pocházejí ze severní části západní polokoule. Chovaly je kmeny Inuitů (Eskymáků), kteří s nimi žili v izolaci a mohli se tak spoléhat jenom na sebe. Male znamená skupina obyvatel a mut znamená vesnice, právě proto pojmenovali toto plemeno malamut. Malemuiti se starali o své psy na rozdíl od grónských Eskymáků velmi dobře. Byli na ně nároční, netrpěli jim neposlušnost, agresivitu vůči lidem. Proto se vyvinulo plemeno, které mělo společné znaky nejen ve vzhledu ale i v charakteru. Poslušnost, vytrvalost, síla a hlavně vlohy v tahu byly pro Inuity neocenitelné. Malamut dopravoval těžké náklady po sněhu a ledu na obrovské vzdálenosti. Často pomáhal při lovu vlků, mrožů, losů a ledních medvědů při cestách nebo kvůli svému hladu.

Malamutům přinesl největší prestiž závod se smrtí známý jako velký běh do Nome, který proběhl v roce 1925. V městečku Nome na Aljašce během mimořádně kruté zimy vypukla epidemie záškrtu. Smrt hrozila tisícům lidí i dětí, protože nebyl dostatek séra. Nejbližší zásoby byly přes tisíc kilometrů daleko a jedinou šancí byla štafeta psích spřežení, převážně malamutů a huskyů. Vzdálenost 1085 km zvládlo psí spřežení za neuvěřitelně krátkou dobu, pět a půl dne. Během cesty vládlo krajně nepříznivé počasí, teplota byla mezi -40 a -52 °C a extrémně silný blizard. Nemalé zásluhy o zdar měli musher Gunnar Kassen a jeho vůdčí pes aljašský malamut Balto. Socha Balta stojí v Central Parku v New Yorku na počest těchto psů. Každoročně tuto událost připomíná Iditarod, prestižní maraton tažných psů. Tento příběh byl i zfilmován.

Aljašský malamut byl poprvé uznán americkým Kennel Clubem v roce 1935. Ve Velké Británii se toto plemeno nikdy nestalo tak oblíbeným jako v mnoha státech světa. V Kanadě, Francii, Belgii, Nizozemsku a Itálii se hodnotí především jejich pracovní schopnosti, totéž platí i v ČR. První vrh malamutů v ČSK se narodil 1. června 1981 v chovatelské stanici Del Monte SC. Chovná zvířata byla dovezena z Německa. Klub chovatelů severských plemen byl založen 8. dubna 1984 a do chovu byli dovezeni další psi z Nizozemska, Aljašky a Kanady. Plemeno se záhy stalo velmi oblíbeným, vzrůstal počet zapsaných vrhů.